Jönnek a kentaurok és elveszik a munkádat

Laci Kiszely
2 min readSep 15, 2017

--

Komolyan. Mostanában (már) sok szó esik arról, hogy beindul egyre jobban az automatizáció és megjelennek a robotok és el tudják végezni a munka jelentős részét, helyettesítik az embert. És persze van a másik vonal (wishful thinking), hogy ezzel együtt ugyanannyi munkaerőigény keletkezik is.

Van egy olyan érzésem, hogy ezek még túlzottan végletes gondolkodásmódok.

Szeretek sakkozni. Online szoktam játszani (gameknot.com), a világból véletlenszerű ellenfelekkel, 2–3 napos lépéslimittel. A csapatomban én vagyok az egyetlen görög, történeti okokból, de ezt a részt most hagyjuk :)

Szóval, a legbosszantóbb az, amikor egy korábban gyengébb játékerejű ellenfél (mérésére ld: ÉLŐ-pontok) hirtelen elkezd nagyon jól játszani, kifejezetten jókat lépni, messze messze a korábbi sok tucat játékának szintje felett. Időnként ez mindenféle élethelyzetbeli változásnak köszönhető — pl. játszottam már 90 éves emberrel, ahol a hosszú, heteket felölelő játszma során egyértelmű volt, hogy a szellemi képessége, koncentrálókészsége hullámzik; viszont sokkal jellemzőbb, hogy ellenfelünk egyszerűen elkezd a háttérben számítógépes elemzést használni. Egy sakkprogrammal végigszámoltatja a lehetséges szituációkat, esetleg felhasznál még valamilyen korábbi játszmák sakk adatbázist is (mármint nem a saját játszmáit), és utána a gép javaslatai alapján döntést hoz. A lépést már az ember teszi meg, ő nyomja meg a gombot, és velem, ellenfelével is ő veszi fel a kapcsolatot.

A sakkban ezt Kentaurnak szokás hívni. Félig ember már csak. Ha jól tudom, Kaszparov találta ki ezt az elnevezést eredetileg, miután az IBM Deep Blue sakkprogramjával játszott.

Kentaurnak lenni azért jó, mert idő szempontjából sokkal hatékonyabb, nem kell a háttérfolyamatokkal, elemzésekkel, adatok előkeresésével annyit bajlódni. A lótest elvégzi helyettem. Játszhatok több emberrel, vagy ha munkának tekintem, ugyanahhoz a teljesítményhez elég kevesebb energia. Még akkor is, ha már mindenki kentaur :)

Szerintem, ha a “mesterséges intelligenciára”, avagy “robotokra” gondolunk, a hétköznapokban, inkább Kentaurokra érdemes gondolni, mint emberszabású C3P0-kra. Nem a teljes robotizáció fogja a legtöbb munkahelyet elvenni, hanem az, hogy az ügyfélszolgálatos, értékesítő, marketinges, adminisztrátor, bróker, mezőgazdasági, hibakereső, stb, kentaurok hatékonysága miatt kevesebb ember is el tudja látni ugyanazt a munkamennyiséget. Ez lesz az igazi tömeg a munkaerőpiacon, nem a full automatizálható tevékenység…

A Kentaurok fogják a munkádat elvenni, hacsak nem kezdesz Te is megfelelőbb munkatestet növeszteni... Hajrá! :)

UI: Persze a bejegyzés írásakor ránéztem az internetre, hogy gondolt-e erre a párhuzamra már más is, mennyire vagyok eredeti, hogy ez beugrott a fejembe a robotizáció emlegetésekor... Mivel találtam ilyen gondolatmenetet, megosztom, de becsszóra nem innen jött az inspiráció :) : https://techcrunch.com/2016/11/01/how-combined-human-and-computer-intelligence-will-redefine-jobs/

--

--

Laci Kiszely
Laci Kiszely

Written by Laci Kiszely

Tech to serve people well. Interested in innovating for actual customers experience. StartUp mentor, co-founder, CxO level consultant.

No responses yet